PIGMENTOVÉ ŠKVRNY NA POKOŽKE- DÁ SA TEJTO "DEKORÁCIE" ZBAVIŤ?
ČO STIMULUJE VZNIK PIGMENTOVÝCH ŠKVŔN?
Farba pokožky je podmienená nielen množstvom kožného farbiva- melanínu (ochranca pokožky pred UV žiarením či znečisteným ovzduším), ale tiež hrúbkou kože, jej premastením či prekrvením.
Hlavnou príčinou vzniku týchto škvŕn je, ako ste určite predpokladali, nadmerné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. Ide teda o pričasté opaľovanie sa. Ako také opaľovanie vplýva na vznik týchto škvŕn? Bunky kože na slnečné žiarenie reagujú zvýšenou produkciou melanínu, čoho výsledkom sú pigmentové škvrny viditeľné na pokožke. Slnko však ani zďaleka nie je jedinou príčinou ich vzniku. K ich tvorbe môže napomôcť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie, používanie niektorých parfumov, ochorenia pečene, ale dokonca aj užívanie niektorých antibiotík, či rastlinných výživových doplnkov, ktoré môžu byť fotosenzitívne. To znamená, že stimulujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. Kvôli tomu je nutné si vždy dôkladne prečítať príbalové letáky, alebo sa informovať u lekára či lekárnika.
Práve kvôli týmto všetkým možným príčinám vzniku pigmentových škvŕn je ich označenie ako „starecké škvrny“, veľmi neadekvátne.
AKO ELIMINOVAŤ TVORBU PIGMENTOVÝCH ŠKVŔN
1. Najzákladnejším a najdôležitejším krokom je ochrana pokožky pred priamym slnečným žiarením.
2. Ak sa neviete, a vlastne ani nechcete vzdať opaľovania, určite nezabúdajte na krém s vyšším ochranným faktorom.
3. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim.
4. Miesta, ktoré vystavujete slnku pravidelne, si natierajte hydratačným krémom (používajte kozmetiku vhodnú pre Váš typ pokožky).
5. Nepoužívajte parfum na tie miesta, ktoré sú vystavené slnku.
6. Vyvarujte sa fajčeniu a dbajte na vyváženú stravu.
AKO SA ZBAVIŤ TEJTO „DEKORÁCIE“
Pre začiatok je veľmi dôležité určiť príčinu vzniku škvŕn na Vašej pokožke. Ak sa totiž tvoria napríklad v dôsledku ochorenia pečene, na ich odstránenie je nutná konzultácia s kompetentnou osobou (lekár, lekárnik). Konzultácia je nutná, pretože môže ísť tiež o materské znamienka.
Všeobecne existuje množstvo spôsobov, ako sa pigmentových škvŕn zbaviť. Ide prevažne o chemické či mechanické zákroky u odborníkov, napr. chemický peeling, laserové odstránenie, galvanická terapia, liečba LED svetlom, mikrodermabrázia a pod.
My Vám prinášame zopár tipov na „babské“ recepty, ktorými si viete pomôcť sami doma:
1. DOMÁCE PLEŤOVÉ TONIKUM
Na jeho prípravu budete potrebovať len 2 PL nadrobno nasekanej petržlenovej vňate, 1 ČL citrónovej šťavy a 200ml čistej vody.
Vňať s vodou varíme na miernom ohni cca 15 minút. Tento odvar necháme vychladnúť, scedíme ho a pridáme citrónovú šťavu. Túto zmes premiešame, prelejeme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a dáme do chladničky.
Aplikujeme 2x denne vatovou tyčinkou alebo tampónom na miesta, ktoré chceme „ošetriť“. Pri aplikácii tieto miesta chvíľku masírujeme jemnými krúživými pohybmi.
Prečo práve tieto zložky? Aj keď sa petržlen využíva skôr pri príprave jedál, jeho účinky sa využívajú aj v kozmetike. Obsahuje esenciálne oleje, vitamíny a minerály a na pokožku má silné regeneračné, ale aj bieliace účinky. Citrón je všeobecne známy „liečiteľ“. Taktiež však má bieliace a dezinfekčné účinky, sťahuje póry, a tým bráni preniknutiu toxínov do pokožky.
2. MASKA Z UHORIEK
Uhorky nastrúhame na jemnom strúhadle- vytvoríme kašičku. Natierame si ňou miesta s pigmentovými škvrnami a necháme pôsobiť cca 15 minút. Potom ju len opláchneme vlažnou vodou.
3. MASKA ZO SÓDY BIKARBÓNY
Sódu bikarbónu vymiešajte s vodou do hustejšej kaše. Naneste na škvrny a nechajte pôsobiť. Najdlhšie však 15 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou. Mierne sčervenanie pokožky alebo slabé pálenie je len dočasná reakcia.
Zdroj: